Autor stránek

Autor stránek

Fotograf Aleš Ostrýt začal s focením před více jak dvanácti lety jako samouk, časem si však doplnil fotografické vzdělání, což jak sám říká, bylo pro další pochopení fotografie velice přínosné. Mezníkem jeho tvorby se stala výstava „Praha fotografická“ v Ambitu kláštera u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Jeho snímky byly otištěny v odborných časopisech i denních periodikách. Začátkem roku 2008 měli Pražané rovněž možnost zhlédnout jeho první samostatnou autorskou výstavu „Doteky světla“ v Galerii pod radnicí na Žižkově. Další jeho výstavy proběhly např. ve Zlíně, Novém Boru, Náměšti na Hané, Horní Úpě a dalších místech naší vlasti. Každý rok jsou autorovi práce součástí soutěžní výstavy „Praha fotografická“ na Staroměstské radnici v Praze, nejinak tomu bylo i v druhé polovině prázdnin letošního roku, kdy došlo vernisáží k zahájení výstavy.
V jeho pracích nejsou znát žádné známky prchlivé nezkušenosti, ba spíše naopak. Není nijak zvlášť tématicky vyhraněn, byť divákovi nejčastěji přibližuje nezvyklá zákoutí městské krajiny. Odkrývá opomíjené detaily, kterých bychom si běžně nevšimli, drobnosti, které máme před nosem a důvěrně známe, ale kterých si při každodenním spěchu nemáme šanci všimnout. Zachycuje zejména starou zástavbu Prahy, kde žije a pracuje jako technický pracovník správy domů, nebo scenérie berounské přírody, kam se uchyluje před velkoměstskou jednotvárností.
Ostrýt pořizuje své fotografie digitálně, tudíž mu není cizí ani následná úprava zobrazovaného v počítači. Není tak svázán přesnou realitou a může se oddávat blaženým pokusům s barevnou škálou, kompozicí a světlem.
Posledním, nejvýrazněji přínosným a kladným prvkem umělcovy tvorby je pak snaha odstranit krátkodobost citového rozpoložení ze snímku za pomoci doprovodných básní, podtrhujících celkový emoční nádech výjevu. Autorem komponovaný text vytváří s obrazem jasnější sdělení. Ostrýt píše o náladách, nikoliv rýmované popisky; divák má tak příležitost dialogicky porovnávat svoje a autorovo vidění zabíraného. Pokud navrch snímek pochází z místa spjatým s divákovým všedním životem, je Ostrýt ve své intimní blízkosti nedostižitelný.


Fotografie, které jsou zde vystavovány, je možné i zakoupit. Stačí napsat, o kterou z nich a v jaké velikosti máte zájem na e-mailovu adresu: ales.ostryt@gmail.com, po té Vám bude foto na dobírku zasláno.
pozn. Cena fotografie ve formátu A3 bez rámu je 750,- Kč. Autorská práva tímto nejsou dotčena.
ales.ostryt@gmail.com / tel: +420 777 667 207

Photographer Aleš Ostrýt

doba_kamenna.jpg
dalsi_den.jpg
krute_radosti.jpg
my_dva_a_cas.jpg
lamavym_pohledem.jpg
obdarovani.jpg
oplyvam.jpg
principal_kovovych_lan.jpg
lhostejnost.jpg
neznam_odpoved.jpg
od_stromu_dal.jpg
tulak_po_hvezdach.jpg
na_tri_doby.jpg
nezne_valky.jpg
cestou_po_mlecne_draze.jpg
oslava_budoucnosti.jpg
parvus.jpg
pena_dni.jpg
u_vody.jpg
individuality.jpg
ty.jpg
ustalena_volnost.jpg
besi.jpg
smireni.jpg
dvouleta.jpg
rad.jpg
asanace_minulosti.jpg
voyer.jpg
INDUSTRIAL

INDUSTRIAL

Snímek pořízen 5.3.2015 v pražských Vršovicích. GPS souřadnice místa 50° 4' 1.1934063" N - 14° 26' 17.7603149" E
Minové pole

Minové pole

Minové pole - bojí se vykročit, má strach z nevratných činů a tak přemýšlí, rozjímá a už ví, že jednou i ta poslední košile bude oblečena - tedy jít bez úhony svým minovým polem, je čím dál méně času na chyby.
Přítmí nabodnutých řas
Přítmí nabodnutých řas
Vlastní Godot

Vlastní Godot

Uplakané nebe pro mou přítomnost, s nasazením vlastního Godota, uctíváme chlebem a přitom jsme host, co má míň nežli půlku života.
Osamocení

Osamocení

Podnícený co zuby cení, jen těžko změní osamocení a v němém znění, když konce není, je v bílém snění rozuzlení.
Klidný oběšenec

Klidný oběšenec

V zimním kině při nastolení řádu, sedím neklidně, až tam úplně vzadu, mávám křídly z prasečích štětin, klidný oběšenec, v klidu víc než předtím.
Poslední věc

Poslední věc

Zůstávám neznámý ze známých příčin, a co jsem nečinil, mě učinilo navždy chladným, jen slepé koleje můj svět naposledy rozezní, poslední věc, co mám.
Čas a směr

Čas a směr

Kdokoli může víc nežli já, marné je měnit čas a směr, v doteku růže muž se ti zdá, co zná jen plenit - Ahasver.
Daimonion

Daimonion

Moci se vnést

Moci se vnést

Zkoušel jsem doma jednou se vznést, ruce jak křídla roztáhnout, snít, málo kdo může v hlavě si splést, bubliny z mýdla a do dna je pít.
Němé hry

Němé hry

Za naším plotem snáším své touhy a sny, stejně jak ty se snivě díváš k nám, nejsi Godotem, snad proto vnímám tvé rty, jak němé hry, co jsem za plotem hrál.
Souboj

Souboj

Dvě zbraně na jednom místě, v souboji prohraným vítězem, hrrr na ně, velet teď jízdě, pod obojí, do nebe a zpět na zem.
Letní 2015

Letní 2015

První letní den - přeji krásné léto všem a přidávám červnové foto :-)
© Aleš Ostrýt 2018
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one