Autor stránek

Autor stránek

Fotograf Aleš Ostrýt začal s focením před více jak dvanácti lety jako samouk, časem si však doplnil fotografické vzdělání, což jak sám říká, bylo pro další pochopení fotografie velice přínosné. Mezníkem jeho tvorby se stala výstava „Praha fotografická“ v Ambitu kláštera u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Jeho snímky byly otištěny v odborných časopisech i denních periodikách. Začátkem roku 2008 měli Pražané rovněž možnost zhlédnout jeho první samostatnou autorskou výstavu „Doteky světla“ v Galerii pod radnicí na Žižkově. Další jeho výstavy proběhly např. ve Zlíně, Novém Boru, Náměšti na Hané, Horní Úpě a dalších místech naší vlasti. Každý rok jsou autorovi práce součástí soutěžní výstavy „Praha fotografická“ na Staroměstské radnici v Praze, nejinak tomu bylo i v druhé polovině prázdnin letošního roku, kdy došlo vernisáží k zahájení výstavy.
V jeho pracích nejsou znát žádné známky prchlivé nezkušenosti, ba spíše naopak. Není nijak zvlášť tématicky vyhraněn, byť divákovi nejčastěji přibližuje nezvyklá zákoutí městské krajiny. Odkrývá opomíjené detaily, kterých bychom si běžně nevšimli, drobnosti, které máme před nosem a důvěrně známe, ale kterých si při každodenním spěchu nemáme šanci všimnout. Zachycuje zejména starou zástavbu Prahy, kde žije a pracuje jako technický pracovník správy domů, nebo scenérie berounské přírody, kam se uchyluje před velkoměstskou jednotvárností.
Ostrýt pořizuje své fotografie digitálně, tudíž mu není cizí ani následná úprava zobrazovaného v počítači. Není tak svázán přesnou realitou a může se oddávat blaženým pokusům s barevnou škálou, kompozicí a světlem.
Posledním, nejvýrazněji přínosným a kladným prvkem umělcovy tvorby je pak snaha odstranit krátkodobost citového rozpoložení ze snímku za pomoci doprovodných básní, podtrhujících celkový emoční nádech výjevu. Autorem komponovaný text vytváří s obrazem jasnější sdělení. Ostrýt píše o náladách, nikoliv rýmované popisky; divák má tak příležitost dialogicky porovnávat svoje a autorovo vidění zabíraného. Pokud navrch snímek pochází z místa spjatým s divákovým všedním životem, je Ostrýt ve své intimní blízkosti nedostižitelný.


Fotografie, které jsou zde vystavovány, je možné i zakoupit. Stačí napsat, o kterou z nich a v jaké velikosti máte zájem na e-mailovu adresu: ales.ostryt@gmail.com, po té Vám bude foto na dobírku zasláno.
pozn. Cena fotografie ve formátu A3 bez rámu je 750,- Kč. Autorská práva tímto nejsou dotčena.
ales.ostryt@gmail.com / tel: +420 777 667 207

Photographer Aleš Ostrýt

Vítejte na Vernissage!

Něco málo o mně

 

Fotografování se plně věnuji od roku 2001. V mých zakázkách se často objevují fotoreportáže ze společenských, kulturních, sportovních a firemních akcí, zabývám se také ateliérovým focením včetně kompletního fotografického servisu při svatbách či maturitních plesech. Mými  zákazníky jsou mimo jiné i developerské, realitní a správní firmy. Některé mé fotoreportáže převzala např. i ČTK.

Od prvopočátku pracuji digitální technikou. Neopovrhuji ani postprocesem, který v případě potřeby může zachycený obrázek obohatit a vytáhnout. Do svých fotografií se snažím vložit osobitost a pocity.

V roce 2008 proběhla má první samostatná autorská výstava s názvem: „Doteky světla" v Galerii pod radnicí na Praze 3. Mé práce jsou od roku 2006 pravidelně součástí výstavy „Praha fotografická". Výstava se konala v Ambitu kláštera u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí a od roku 2009 je tato akce a tedy i mé práce k vidění na Staroměstské radnici v Praze. Mnou pořízené fotografie byly opakovaně prezentovány na stránkách odborných časopisů zabývající se fotografováním (např. měsíčník Digitální foto, kde jsem byl i jedním z autorů workshopu na téma Nálady a pocity fotografie). V roce 2008 se mnou byl uveřejněn obsáhlý článek v časopisu Cestovatel.cz. 

Od roku 2006 se pravidelně účastním Textové dílny Slávka Janouška. Na albu Textové dílny jsem spoluautorem titulní písně a také autorem bookletu tohoto CD. Mé snímky jsou součástí knížky připojené k prvnímu DVD Slávka Janouška. Na přelomu roku 2009/2010 se uskutečnila má autorská výstava v hudebně divadelním klubu Zelenáčova šopa ve Zlíně. V rámci Textové dílny proběhla v roce 2009 na letním festivalu Zahrada v Náměšti na Hané několikadenní výstava mých fotografií pod širým nebem. Mé reportážní práce mají uveřejněné na svých webových stránkách např. Karel Markytán, Lucie Redlová, kapela Jarret či Ivo Viktorin. V roce 2015 byly mé fotografie odkoupeny pro interiérové natáčení nového krimiseriálu HBO Mamon, pod režijním vedením Vladimíra Michálka. Na podzim roku 2017 proběhla další má autorská výstava v kulturním domě v Kolíně. Při zahajovací vernisáži došlo i na malý recitál autorských písní v mém podání (kytara, flétna, harmonika).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daimonion

Daimonion

Moci se vnést

Moci se vnést

Zkoušel jsem doma jednou se vznést, ruce jak křídla roztáhnout, snít, málo kdo může v hlavě si splést, bubliny z mýdla a do dna je pít.
Poslední věc

Poslední věc

Zůstávám neznámý ze známých příčin, a co jsem nečinil, mě učinilo navždy chladným, jen slepé koleje můj svět naposledy rozezní, poslední věc, co mám.
Minové pole

Minové pole

Minové pole - bojí se vykročit, má strach z nevratných činů a tak přemýšlí, rozjímá a už ví, že jednou i ta poslední košile bude oblečena - tedy jít bez úhony svým minovým polem, je čím dál méně času na chyby.
INDUSTRIAL

INDUSTRIAL

Snímek pořízen 5.3.2015 v pražských Vršovicích. GPS souřadnice místa 50° 4' 1.1934063" N - 14° 26' 17.7603149" E
Klidný oběšenec

Klidný oběšenec

V zimním kině při nastolení řádu, sedím neklidně, až tam úplně vzadu, mávám křídly z prasečích štětin, klidný oběšenec, v klidu víc než předtím.
Osamocení

Osamocení

Podnícený co zuby cení, jen těžko změní osamocení a v němém znění, když konce není, je v bílém snění rozuzlení.
Čas a směr

Čas a směr

Kdokoli může víc nežli já, marné je měnit čas a směr, v doteku růže muž se ti zdá, co zná jen plenit - Ahasver.
Němé hry

Němé hry

Za naším plotem snáším své touhy a sny, stejně jak ty se snivě díváš k nám, nejsi Godotem, snad proto vnímám tvé rty, jak němé hry, co jsem za plotem hrál.
Souboj

Souboj

Dvě zbraně na jednom místě, v souboji prohraným vítězem, hrrr na ně, velet teď jízdě, pod obojí, do nebe a zpět na zem.
© Aleš Ostrýt 2020
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one