Autor stránek

Autor stránek

Fotograf Aleš Ostrýt začal s focením před více jak dvanácti lety jako samouk, časem si však doplnil fotografické vzdělání, což jak sám říká, bylo pro další pochopení fotografie velice přínosné. Mezníkem jeho tvorby se stala výstava „Praha fotografická“ v Ambitu kláštera u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Jeho snímky byly otištěny v odborných časopisech i denních periodikách. Začátkem roku 2008 měli Pražané rovněž možnost zhlédnout jeho první samostatnou autorskou výstavu „Doteky světla“ v Galerii pod radnicí na Žižkově. Další jeho výstavy proběhly např. ve Zlíně, Novém Boru, Náměšti na Hané, Horní Úpě a dalších místech naší vlasti. Každý rok jsou autorovi práce součástí soutěžní výstavy „Praha fotografická“ na Staroměstské radnici v Praze, nejinak tomu bylo i v druhé polovině prázdnin letošního roku, kdy došlo vernisáží k zahájení výstavy.
V jeho pracích nejsou znát žádné známky prchlivé nezkušenosti, ba spíše naopak. Není nijak zvlášť tématicky vyhraněn, byť divákovi nejčastěji přibližuje nezvyklá zákoutí městské krajiny. Odkrývá opomíjené detaily, kterých bychom si běžně nevšimli, drobnosti, které máme před nosem a důvěrně známe, ale kterých si při každodenním spěchu nemáme šanci všimnout. Zachycuje zejména starou zástavbu Prahy, kde žije a pracuje jako technický pracovník správy domů, nebo scenérie berounské přírody, kam se uchyluje před velkoměstskou jednotvárností.
Ostrýt pořizuje své fotografie digitálně, tudíž mu není cizí ani následná úprava zobrazovaného v počítači. Není tak svázán přesnou realitou a může se oddávat blaženým pokusům s barevnou škálou, kompozicí a světlem.
Posledním, nejvýrazněji přínosným a kladným prvkem umělcovy tvorby je pak snaha odstranit krátkodobost citového rozpoložení ze snímku za pomoci doprovodných básní, podtrhujících celkový emoční nádech výjevu. Autorem komponovaný text vytváří s obrazem jasnější sdělení. Ostrýt píše o náladách, nikoliv rýmované popisky; divák má tak příležitost dialogicky porovnávat svoje a autorovo vidění zabíraného. Pokud navrch snímek pochází z místa spjatým s divákovým všedním životem, je Ostrýt ve své intimní blízkosti nedostižitelný.


Fotografie, které jsou zde vystavovány, je možné i zakoupit. Stačí napsat, o kterou z nich a v jaké velikosti máte zájem na e-mailovu adresu: ales.ostryt@gmail.com, po té Vám bude foto na dobírku zasláno.
pozn. Cena fotografie ve formátu A3 bez rámu je 750,- Kč. Autorská práva tímto nejsou dotčena.
ales.ostryt@gmail.com / tel: +420 777 667 207

Photographer Aleš Ostrýt

Daimonion

Daimonion

Moci se vnést

Moci se vnést

Zkoušel jsem doma jednou se vznést, ruce jak křídla roztáhnout, snít, málo kdo může v hlavě si splést, bubliny z mýdla a do dna je pít.
Poslední věc

Poslední věc

Zůstávám neznámý ze známých příčin, a co jsem nečinil, mě učinilo navždy chladným, jen slepé koleje můj svět naposledy rozezní, poslední věc, co mám.
Minové pole

Minové pole

Minové pole - bojí se vykročit, má strach z nevratných činů a tak přemýšlí, rozjímá a už ví, že jednou i ta poslední košile bude oblečena - tedy jít bez úhony svým minovým polem, je čím dál méně času na chyby.
INDUSTRIAL

INDUSTRIAL

Snímek pořízen 5.3.2015 v pražských Vršovicích. GPS souřadnice místa 50° 4' 1.1934063" N - 14° 26' 17.7603149" E
Klidný oběšenec

Klidný oběšenec

V zimním kině při nastolení řádu, sedím neklidně, až tam úplně vzadu, mávám křídly z prasečích štětin, klidný oběšenec, v klidu víc než předtím.
Osamocení

Osamocení

Podnícený co zuby cení, jen těžko změní osamocení a v němém znění, když konce není, je v bílém snění rozuzlení.
Čas a směr

Čas a směr

Kdokoli může víc nežli já, marné je měnit čas a směr, v doteku růže muž se ti zdá, co zná jen plenit - Ahasver.
Němé hry

Němé hry

Za naším plotem snáším své touhy a sny, stejně jak ty se snivě díváš k nám, nejsi Godotem, snad proto vnímám tvé rty, jak němé hry, co jsem za plotem hrál.
Souboj

Souboj

Dvě zbraně na jednom místě, v souboji prohraným vítězem, hrrr na ně, velet teď jízdě, pod obojí, do nebe a zpět na zem.
© Aleš Ostrýt 2020
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one